Vi skal virkelig passe på miljøet


Vi har bevæget os ind i den grønne tidsalder, og vi skal til at omstille vores samfund til være mere bæredygtigt og grønt. Vi har indtil nu levet på en måde, hvor vækst og forbrug har været i centrum, men nu er tiden ved at blive en helt anden. Klimaet har raset i flere år efterhånden, og verdens førende forskere er nu stort set enige om, at pilen peger på os mennesker i forhold til hvor årsagerne til disse ændringer findes. Det er en bunden opgave for os alle, at vi hver især må bidrage positivt og aktivt til hver især, at få indrettet vores tilværelse på en sådan måde, at vi skåner miljø, klima og kloden mindst muligt. Det kan vi realisere på mange måder, og en oplagt metode er, at nedsætte vores forbrug væsentligt og i langt højere grad genbruge og genanvende vores ressourcer. Så skal måske også ændre vores holdninger til, at der er andet og mere til livet end forbrug.